Nočná prehliadka Prekliaty pán + Maping

Nočná prehliadka Prekliaty pán + Maping

13AugCelý deň14Nočná prehliadka Prekliaty pán + MapingMatúšova 75/19, TrenčínTyp udalostiAkcia

Detaily udalosti

Milí návštevníci,

pri príležitosti 700. výročia úmrtia Matúša Čáka Trenčianskeho sme si spolu s Divadelnou spoločnosťou z Prievidze pripravili hrané nočné prehliadky približujúce postavu najznámejšieho majiteľa Trenčianskeho hradu.

Prehliadka o Matúšovi z Trenčína sa uskutoční 13. a 14. augusta 2021 od 19:00 h

Prehliadky začínajú každých 30 minút /o 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 h./. Pri veľkom záujme každých 15 minút.

Opis podujatia:

Štúrovcami idealizovaný a romantizovaný. V skutočnosti vraj neľútostný a krutý. Aký bol vlastne Matúš Čák Trenčiansky?

Pán Váhu a Tatier, významná osobnosť slovenských dejín. Rytier opradený povesťami, dávnymi piesňami ospievaný, do dnešných čias nepoznaný. Bol to hrdina, srdečný človek, nebojácny veľmož, láskavý pán? Alebo despota s dvakrát prekliatou dušou neštítiaci sa vraždy, klamstva, úskoku, či nedodržania slova. Veľkí romantickí básnici mu k nohám ódy a romány skladali, cirkev a jeho králi na neho kliatby a nenávisť posielali. Ľud prostý pookrial pod jeho vládou, šľachta a tí čo s ním nesúhlasili zas krvavé slzy ronili. Veriaci a bohabojný človek to bol, čo spieval chvály, alebo šklebiaci sa vrah s opálenou tvárou od horiacej Nitrianskej katedrály? Kto to bol?! Kým bol?! Dnes sa to už veru nedozvieme, iba ak by sme samotnú Smrť požiadali o rozsúdenie. História o ňom rozpráva tvrdými literami, ale i v nej sú láskavé a nepochopiteľné miesta. Legendy mu na hlavu gloriolu kladú, ale sú i také príbehy o ňom, z ktorých na chrbte mrazí.

Divadelná prehliadka o Matúšovi Čákovi Trenčianskom vyrozpráva príbeh, ktorý sa stal, i možno nestal zároveň. Nebude to len historická freska z faktov, ale ani ľúbivá povedačka. S Matúšom a jeho príbehom sa stretneme niekde uprostred. Tam hore, na jeho hrade, ktorý sa dodnes nad mestom hrdí.

Kto vie, možno na tom našom príbehu bude aj kus pravdy…

——-

V predstavení účinkuje 20 umelcov.

Scenár, réžia: Vojtech Bartko / Divadelná spoločnosť
Režisér podujatia je autorom niekoľkých Medzinárodných festivalov duchov a strašidiel na zámku v Bojniciach (Strašidelný Majáles, Prebudený des, Krkavec, Prízrak, Bosorka a iné).
Dramaturgia, strih hudby: František Kňazovič
Vizualizácia: Maxo Kormaňák
Kostýmy: Divadelná spoločnosť
Foto plagátu: DS Foto
Grafika plagátu: U maxa

Organizátor: Trenčianske múzeum a Divadelná spoločnosť

——-

Termíny nočných prehliadok:

 • piatok a sobota 13.8. a 14.8.2021 / 19:00 – 23:00 hod. /posledný vstup o 22:00 h./

Vstupné predpredaj – ONLINE:

 • Dospelí / 8 €
 • Deti od 6 rokov, študenti do 26 rokov / 5 €
 • Dôchodcovia, vojnoví veteráni / 5 €
 • ŤZP, ŤZP-S / 1 €
 • Deti od 3 – 6 rokov / 1 €

Vstupné na mieste:

 • Dospelí / 9 €
 • Deti od 6 rokov, študenti do 26 rokov / 6 €
 • Dôchodcovia, vojnoví veteráni / 6 €
 • ŤZP, ŤZP-S / 2 €
 • Deti od 3 – 6 rokov / 2 €

Vstupné odporúčame zakúpiť si prostredníctvom online predpredaja, jednak je zvýhodnené, a tiež sa vyhnete dlhému čakaniu v rade pri pokladni. Časy uvedené na vstupenke sú orientačné.

ONLINE predpredaj bude ukončený v posledný pracovný deň pred víkendom, t.j. piatok o 12:00 h. napoludnie. 

Tiež upozorňujeme rodičov, že nočné prehliadky sú vhodné pre deti od 10 rokov (pre mladšie deti podľa uváženia rodičov).

Dovoľujeme si tiež upozorniť našich návštevníkov, že vstupenku pod názvom „VOĽNÁ VSTUPENKA“ počas nočnej prehliadky nie je možné použiť.

Podľa aktuálneho Covid automatu je vstup a pobyt v mieste hromadného podujatia možný len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šatka). Súčasne Vás chceme poprosiť, aby ste si pred vstupom na hrad vydezinfikovali ruky a dodržiavali prípadné potrebné rozostupy. Vzhľadom na epidemiologické opatrenia vyplývajúce z Covid automatu, bude pri vstupe do areálu hradu potrebné uviesť telefonický alebo e-mailový kontakt.

Srdečne Vás pozývame na nočné /strašidelné/ prehliadky na Trenčianskom hrade!

Viac

Čas

August 13 (Piatok) - 14 (Sobota)

Miesto konania

Trenčiansky hrad

Matúšova 75/19, Trenčín

Comments are closed.