parallax background

Čo uvidím na hrade?


Otvorené máme po celý rok
Ponúkame program pre deti, dospelých aj seniorov

PREČO NAVŠTÍVIŤ HRAD TRENČÍN?

Trenčiansky hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Je dominantou Trenčianskeho kraja a významným turistickým cieľom.
História hradného brala siaha do obdobia Rímskeho impéria, čo dokazuje nápis na hradnej skale, hlásajúci víťazstvo II. rímskej légie nad Germánmi pri Laugaríciu z roku 179 n. l.

parallax background

„Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré sídlilo v Laugariciu, v počte 855 vojakov II. Légie, dal zhotoviť M. V. Maximianus, legát II. pomocnej légie.“


Hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná strážna pevnosť. V súčasnosti ponúka jedinečný panoramatický výhľad z Matúšovej veže na širokú krajinu Trenčianskej kotliny.

parallax background

Jedinečný výhľad z hradu
do širokého okolia


Aj v neskorších večerných hodinách počas nočných prehliadok hradu!


Počas výstupu na Matúšovu vežu majú návštevníci možnosť vidieť novo vytvorenú expozíciu pracovne Matuša Čáka Trenčianskeho. Ide o najvyššie položenú pracovňu v širokom okolí.

parallax background

Najstaršia a najvyššie položená pracovňa na PovažíMilovníkov histórie rovnako zaujme ojedinelý štvorlístkový (štvorapsidový) pôdorys hradnej rotundy, ktorý ju odlišuje od všetkých doteraz známych centrálnych stavieb na Slovensku.

parallax background

Štvorapsidový pôdorys rotundy je jedinečný. Nikde inde na Slovensku taký neuvidíte!


Videli ste už tieto základy najstaršej kamennej stavby na hrade?


Okrem vzácnych historických objektov je na Trenčianskom hrade v paláci Zápoľských umiestnená jedna z najväčších historických obrazových galérií západného Slovenska. Palác dala postaviť manželka Štefana Zápoľského, kňažná Hedviga Tešínska začiatkom 16. storočia. Najstarším obrazom je renesančný portrét krupinského kapitána Jána Krušiča z Lipoglavy. Datovaný je do roku 1580. Veľkú pozornosť návštevníkov vzbudzuje i portrét “slovenskej svätice” Žofie Bošňákovej.

parallax background

Videli ste už obraz z roku 1580?
Vystavený je tu aj portrét “slovenskej svätice” Žofie Bošňákovej.


Obrazovú galériu môžete navštíviť počas špeciálnych prehliadok denne o 14:00 hod.


Najvýznamnejším medzníkom roka 2020 je bezpochyby sprístupnenie južného opevnenia hradu od lesoparku Brezina. Dostupné sú tak tie zákutia hradu, ktoré doteraz nemali turisti možnosť vidieť. Do južného opevnenia sa návštevníci dostanú aj cez nový samostatný vstup s pokladňou.

parallax background

Vedeli ste, že sprístupnením južného opevnenia sa Trenčiansky hrad
svojou rozlohou zaradil medzi najväčšie v Európe?


Na južnom opevnení hradu je umiestnená atrakcia v podobe funkčnej repliky obliehacej zbrane trebuchetu. Ide o symbolický artefakt medzinárodného projektu TreBuChET – Trenčín, Bučovice, Chránime Európske tradície. Vďaka tomuto projektu bolo zrekonštruované južné opevnenie.

parallax background

Na hrade si užijú zábavu malí aj veľkí


Trenčiansky hrad skrýva mnoho prekvapení, ktoré musíte odhaliť!
Pre rodiny, deti aj školy ponúkame skvelé programy !

PREČO NAVŠTÍVIŤ HRAD TRENČÍN?

Aké prehliadky a okruhy na vás čakajú?