1067
Prvá písomná zmienka o Trenčíne. Prvou kamennou hradnou stavbou bola románska rotunda.
1241
Hrad odolal nebezpečnému mongolskému vpádu. Po tejto udalosti postavili obranno-obytnú kamennú románsku vežu, dnes známu ako Matúšova veža.
1296 - 1321
Matúš III. Čák Trenčiansky prestaval drevenú pevnosť na rozsiahly kamenný hrad skoro súčasnej rozlohy. Hradný areál obohnal kamennou hradbou a starú vežu obmuroval a nadstaval.
14. storočie
Po smrti Matúša sa hrad ocitol opäť v kráľovských rukách (Karol Róbert). V tomto období vznikol najstarší palác. V rokoch 1335 a 1362 sa hrad stal dejiskom významných politických stretnutí predstaviteľov stredoeurópskych panovníckych rodov z Poľského, Českého a Uhorského kráľovstva.
1424
Trenčiansky hrad sa stal venným majetkom, jedným z 30 hradov kráľovnej Barbory Celjskej. Starý palác a románska rotunda ustúpili výstavbe nového nádvoria a Barborinho paláca. Vznikla panská kaplnka i dnešný Ľudovítov palác.
2. polovica 15. storočia a začiatok 16. storočia
Majiteľmi hradu sa stali uhorskí šľachtici. Pevnosť sa musela prispôsobiť nielen vojenskému pokroku, ale i požiadavkám na komfort bohatého rodu Zápoľských. Vybudovali posledný, tzv. Zápoľského palác a z južnej strany systém opevnenia a vysunutých bášt.
1528
Pre rod Zápoľských bol osudný mocenský zápas Jána Zápoľského o uhorskú korunu. Cisárske vojsko Ferdinanda I. Habsburského svojim obliehaním zdevastovalo hrad, ktorý po dvoch mesiacoch obliehania kapituloval. Odstraňovanie následkov trvalo desiatky rokov.
1594
Hrad do svojich rúk získava Štefan I. Ilešházi. Ilešháziovci hrad vlastnili až do roku 1835, obývali ho však iba necelých 90 rokov. Svoje rodové sídlo umiestnili do pohodlnejšieho kaštieľa v Dubnici nad Váhom.
1663 - 1782
Jedinými stálymi hradnými obyvateľmi boli v týchto rokoch cisárski vojaci. V rokoch 1704-1708 hrad s cisárskou posádkou odolal štvorročnej blokáde povstaleckých vojakov Františka II. Rákociho.
11. jún 1790
Hrad zachvátil ničivý požiar, ktorý sa rozšíril z mesta.
1905
Posledná majiteľka hradu Ifigénia z rodu Sina darovala zrúcaninu mestu Trenčín.
DNES
je Trenčiansky hrad národnou kultúrnou pamiatkou vo vlastníctve Trenčianskeho samosprávneho kraja a jeho správu zabezpečuje Trenčianske múzeum v Trenčíne. S rozsiahlou rekonštrukciou sa začalo od 2. polovice 20. storočia.