parallax background

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spoznávajte históriu všetkými zmyslami...

Milí priatelia Trenčianskeho hradu,

počas letných prázdnin sme pre vás pripravili naozaj pestrý a kvalitný program. V sobotu 17.6. slávnostne OTVÁRAME LETO NA TRENČIANSKOM HRADE.

Už od konca júna sa môžete tešiť na novinku v podobe minifarmičky a sokoliarov Falconarii, ktorí budú počas celej letnej sezóny predvádzať svoje úžasné sokoliarske umenie. Aktuálne prebiehajúcu výstavu stavebnice PLAYMOBIL-  "Poď na hrad a postav si svoj svet" doplní prekrásna výstava drakov s názvom  "Pod krídlami draka“ a tiež výstava "Starým objektívom", v ktorej budete môcť nahliadnuť do histórie fotografovania a pozrieť si unikátnu ukážku historických fotoaparátov zo zbierok Trenčianskeho múzea.

Okrem toho sa môžete tešiť na nasledovný program:

17.6.   OD STARÝCH RIMANOV PO UHORSKO - veľkolepé otvorenie letnej sezóny s bohatým a atraktívnym programom počas celého dňa, ktorý vyvrcholí večernou ohňovou show v orientálnom štýle.
https://lnk.sk/et34

8.7.  PANSKÉ KRATOCHVÍLE - celodenné podujatie plné tanca, hudby, šermu a turnajov na koňoch, ktoré vyvrcholí ohromujúcou večernou ohňovou show s koňmi. 
https://lnk.sk/mtam

13.7.  a  17.8.   LETNÉ KINO NA HRADE premietne počas dvoch štvrtkových večerov víťazné filmy, o ktorých rozhodnú diváci svojím internetovým hlasovaním.

21.7. , 22.7., 25.8., 26.8. POVOLANÍM KAT- nočné divadelné prehliadky s fascinujúcou ohňovou a tanečnou show v podaní Mestského divadla Považská Bystrica, ktoré vyrozprávajú napínavý  príbeh o tom, aký život viedli majstri katovského remesla.
https://lnk.sk/nirx

12.8.  MATÚŠOVE HRADNÉ SLÁVNOSTI -tradičné historické podujatie, počas ktorého sa hrad akoby mávnutím čarovného prútika prenesie do doby Matúša Čáka v 14.storočí.  https://lnk.sk/mjp1

26.8. DEJINY PÍŠU VÍŤAZI- rozlúčka s letom so skvelým celodenným programom zostaveným zo špičkových peších, divadelných, šermiarskych, tanečných a hudobných predstavení.
https://lnk.sk/getw

31.8.  ZA LÚČOM BATERKY- netradičná tajomná prehliadka hradu v úplnej tme, ku ktorej je potrebné si pribaliť dávku odvahy a tiež baterku do ruky.
https://lnk.sk/ley2

Počas celého leta od 1.6.do 31.8. bude prebiehať VEĽKÁ LETNÁ SÚŤAŽ s názvom "Vyhraj noc na Trenčianskom hrade". Viac o súťaži sa dozviete na: https://lnk.sk/lht6

Veríme, že si z pestrého programu vyberiete to svoje a užijete si s nami úžasné leto na Trenčianskom hrade.

 


AKTUÁLNE OTVÁRACIE HODINY:

JÚN: 9:00 - 18:45

A) Pokladňa od mesta:
Pondelok - Nedeľa: ZATVORENÉ

EXTERIÉRY HRADU: - trasa dolné nádvorie:
Pondelok - Nedeľa: ZATVORENÉ

B) Pokladňa od lesoparku Brezina:

Pondelok - Nedeľa: 9:00 - 18:45

Posledný vstup na Malý okruh (bez sprievodcu) o 17:45 hod.
EXTERIÉRY HRADU: - trasa južné opevnenie:
Pondelok - Nedeľa: 17:45 - 18:45

Prehliadky Veľkého okruhu (so sprievodcom) sú o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 (aj cez Zápoľského palác), 15:00, 16:00 a o 17:00 hod. Na prehliadke je povolená kapacita max. 50 osôb. Prosíme návštevníkov, aby na prehliadku Veľkého okruhu prišli aspoň o 15 min. skôr z dôvodu presunu z pokladne na horný hrad.

 

AKTUÁLNY PLATNÝ CENNÍK NÁJDETE TU.

-------------------------------------------------------------

 

Na Trenčianskom hrade pribudla nová oddychová zóna - hradná knižnica

Knižnica na Trenčianskom hrade

Novozriadený oddychový kútik na Trenčianskom hrade v podobe knižnice

Pri prehliadke Trenčianskeho hradu majú návštevníci možnosť využiť aj nový oddychový kútik - hradnú knižnicu.

Hradná knižnica bola zriadená na prízemí v priestoroch kasárne ako jedno z ďalších miest v areáli hradu, ktoré poskytuje chvíľku na oddych a relax. Hradná knižnica obsahuje viac ako 500 knižných titulov, do ktorých je možné sa počas návštevy hradu začítať. Táto oddychová zóna je doplnená o sedacie vaky, ktoré poskytol jeden z najväčších predajcov nábytku Möbelix. V  jej blízkosti je detský kútik, ktorý môžu využívať rodičia s deťmi. Vznikol tak priestor pre príjemný oddych po prehliadke hradu, ktorý robí návštevu Trenčianskeho hradu ešte príjemnejšou.

"Prehliadka hradu môže byť pre rodiny s deťmi či seniorov fyzicky náročná, prípadne nie každý návštevník, ktorý príde na hrad spolu so skupinkou, chce vyjsť až na Matúšovu vežu. Pre tieto situácie sme pripravili oddychovú zónu, kde si každý návštevník môže v príjemnom prostredí oddýchnuť, dokonca s knihou v ruke, a stráviť tu neobmedzene dlhý čas. Prostredie budovy kasárne je vykurované, teda aj v zimných mesiacoch je tu príjemne teplo a sucho. V letných horúčavách je tu, naopak, príjemný chlad," dodáva správkyňa hradu Drahomíra Salihbegovič.


Hradnú kasáreň môžu využívať všetci návštevníci hradu, ktorí si zakúpili vstupenku na Malý alebo Veľký okruh. Priestory kasárne sú otvorené denne od 09:00 do 18:30, v zimnej sezóne do 16:30. 

-------------------------------------------------------------

SPOLOČNÉ VSTUPNÉ

Počas tohtoročnej letnej sezóny budú môcť návštevníci Trenčianskeho hradu spoznať ďalšie pobočky Trenčianskeho múzea v Trenčíne za zvýhodnených podmienok. Od 1. apríla 2023 totiž zavádza múzeum spoločné vstupné. Stačí, pokiaľ si turisti zakúpia vstupenku na Trenčiansky hrad, ktorú následne predložia v ďalších šiestich pobočkách Trenčianskeho múzea. Vstup do nich budú mať zdarma.

Od 1. apríla 2023 bude mať každý platiaci návštevník Trenčianskeho hradu možnosť bezplatne navštíviť ostatné pobočky Trenčianskeho múzea v Trenčíne. V cene vstupenky na Malý alebo Veľký hradný okruh bude už zahrnutá aj návšteva Katovho domu, Kostnice, Župného domu, Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom, Rodného domu Ľ. Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci a kúrie Ambrovec v Beckove.

„Všetky naše pobočky majú turistom čo ponúknuť, každá z nich má osobité čaro a hodnotné expozície. Spoločným vstupným sme sa snažili vyjsť v ústrety turistom, ktorí prichádzajú do Trenčína a okrem hradu chcú spoznať aj ďalšie zaujímavé historické miesta. Teraz tak budú môcť urobiť za zvýhodnených podmienok. Zároveň veríme, že táto iniciatíva pomôže pri rozvoji cestovného ruchu v kraji,“ povedal riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

Platnosť vstupenky "Spoločné vstupné – hrad" bude sedem kalendárnych dní vrátane dňa jej nákupu. Zvýhodnenú ponuku bude možné využívať do 31.10.2023.

-----------------------------------------------------------