parallax background

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spoznávajte históriu všetkými zmyslami...

   

OZNAM: zmena otváracích hodín pokladne BREZINA

Vážení návštevníci,
venujte prosím pozornosť tomuto oznamu: pokladňa Brezina bude mať od dňa 5.9.2022 zmenené otváracie hodiny. Od stredy až do nedele môžete tento vstup na hrad využiť od 11.00 do 18.15 hod., v pondelok a v utorok bude zatvorená. Otváracie hodiny v pokladni od Mierového námestia ostávajú bez zmeny, t.j. pokladňa je otvorená každý deň v čase od 9:00 do 18:45 hod. Upozorňujeme, že ak je pokladňa zatvorená nedá sa použiť ani ako východ z hradu. Tiež pripomíname, že Vláčik Matúš Čák premáva už iba cez víkendy a sviatky.
 
Tešíme sa na Vašu návštevu!

Zažite leto plné dobrodružstiev, zábavy, pravého dobového života a kvalitného kultúrneho vyžitia. Poďte na Trenčiansky hrad! 

V auguste je pre malých aj veľkých návštevníkov hradu  pripravený bohatý program, ktorý uspokojí aj toho najnáročnejšieho diváka. Čo si z neho vyberiete vy?

Pre najmenších kamarátov máme v nedeľu, 7.8.2022,  pripravené divadelné predstavenie Žabiatko. Príďte spolu s deťmi oživiť príbeh Ľudmily Podjavorinskej a spoločne si zaspievať či naučiť sa starať o domáce zvieratko.

Atraktívne nočné prehliadky hradu podané ako hrané divadelného predstavenie "Prekliaty pán" sa uskutočnia vo večerných hodinách 12.-13.8.2022a sú určené návštevníkov starším ako 10 rokov. Tajomná a strašidelná atmosféra a kulisy nočného hradu nenechajú žiadneho návštevníka hradu chladného. Kto sa rád bojí a miluj tajomno, je práve toto podujatie pre neho ako stvorené.

Úchvatnou prehliadkou dobového života budú Matúšove hradné slávnosti (13.-.14.8.2022), počas ktorých bude na hrade žiť, rokovať, hodovať, šermovať, trestať a vládnuť viac ako 90 postáv v dobových kostýmoch a každá z postáv bude autenticky odohrávať svoju historickú rolu. Počas rekonštrukcie reálnej historickej udalosti- snemu uhorskej šľachty, sa prenesiete do roku 1309 a na vlastnej koži zažijete stredovekú atmosféru hradu-dobové bitky, stolovanie, dobové kratochvíle šľachty a dvorných dám, diplomatické jednania či remeselné práce. Všetky postavy, kostýmy a správanie bude plne autentické a spontánne. Nečudujte sa preto, ak sa odrazu uprostred dobovej hostiny strhne hromadná bitka, či ak uvidíte prísneho pána trestať sluhu za zradu.

Tretí augustový víkend bude hrad patriť lukostrelcom- predvedie sa anglická lukostrelecká jednotka a uskutoční sa exhibičný lukostrelecký turnaj tých najlepších lukostrelcov, ktorých určila šľachta zo svojich radov. Svoje umenie predvedú v historických disciplínach lukostrelectva, ako je napríklad streľba na 50 yardov, na tyč či na vtáka. Na záver dňa budú mať diváci možnosť vyskúšať si streľbu z historického luku, pochopiteľne pod odborným dozorom samotných lukostrelcov. Trúfnete si zostreliť jablko z hlavy? :)

Koniec leta na hrade zavŕšime vo veľkom štýle- rytierskymi turnajmi na koňoch. Symbolicky sa rozlúčime nielen s letom, ale aj so skupinou Normani, ktorá na Trenčianskom hrade predvedie svoje rytierske umenie naposledy. Nenechajte si ujsť elektrizujúce predstavenie dobových  rytierov v plnej zbroji na koňoch v pravom kolbišti, ktoré je pripravené v Južnom opevnení.

Pre našich malých kamarátov máme ešte pred nástupom do školy pripravenú obľúbenú baterkovú prehliadku hradu, kedy si samy baterkou posvietia na všetky tmavé zákutia hradu a nádvoria. Ktovie, možno sa niekomu podarí odhaliť zatiaľ neodkryré tajomstvo Trenčianskeho hradu.. trúfnete si na to práve Vy?

Okrem podujatí máte do konca leta ešte možnosť navštíviť unikátnu výstavu československej svadobnej módy "NEVESTA MINULOSTI", alebo výstavu obrazov manželov Dicovcov "SPOLU V ŽIVOTE A UMENÍ".

Všetkých Vás srdečne pozývame na Trenčiansky hrad!

 

Streda 6. apríla 2022

Veľká noc na Trenčianskom hrade

Milí návštevníci,

príďte k nám stráviť chvíle odpočinku a príjemnej zábavy počas veľkonočných sviatkov. Pripravená je vajíčková pátračka pre deti, tvorivé dielničky aj etnografická výstava kraslíc. Oslávme spoločne tohtoročné sviatky jari na Trenčianskom hrade v duchu tradícií.

14.4. 2022 - 24. 4. 2022 | Veľkonočná výstava

16. 4. 2022 • 09:00 - 16:00 | Vajíčková pátračka, tvorivé dielničky

Vstupné je v rámci hradných okruhov. Vstupenky si môžete zakúpiť na mieste, alebo cez ONLINE PREDAJ (buď na veľký okruh so sprievodcom a limitovaným počtom návštevníkov alebo na malý okruh bez spievodcu = nájdete pod odkazom "Nečasované prehliadky").

Tešíme sa na vašu návštevu!


Plagát k podujatiu "Vajíčková pátračka" nájdete TU.


-----------------------
Piatok 1. apríla 2022

Spoločné vstupné

Vážení návštevníci,

od 1.4.2022 je Katov dom otvorený a vy možete využiť možnosť navštíviť ho zdarma v rámci spoločného vstupného. Po predložení zakúpenej vstupenky na hrad vám bude vydaná vstupenka "Spoločné vstupné - hrad" s nulovou hodnotou. V rámci jedného vstupného teda uvidíte Trenčiansky hrad a aj Katov dom a jeho expozície.

Ak ste Katov dom doposiaľ ešte nepreskúmali, prehliadnite si ho teraz uplne zdarma!


Tešíme sa na vašu návštevu.


-----------------------
Piatok 1. apríla 2022

Pokladňa v južnom opevnení OTVORENÁ

Vážení návštevníci,

dovoľujeme si Vás upozorniť, že od 1. apríla 2022 je OTVORENÁ pokladňa v južnom opevnení Trenčianskeho hradu.

Pokladňa bude dočasne otvorená len v dňoch streda až nedeľa od 11:00 do 18:00 hod. V pondelok a utorok bude pokladňa uzatvorená, takže východ z Trenčianskeho hradu smerom do Čerešňového sadu nebude možný.

Otváracie hodiny v pokladni od Mierového námestia ostávajú bez zmeny, t.j. pokladňa je otvorená každý deň v čase od 9:00 do 18:45 hod.


Tešíme sa na Vašu návštevu!


-----------------------
Piatok 25. marca 2022

Trenčiansky hrad podporí Hodinu Zeme.

V sobotu 26.3.2022 o 20.30 sa osvetlenie Trenčianskeho hradu symbolicky zhasne ako znak podpory projektu Hodina Zeme. Podujatie každoročne spája mestá, firmy i jednotlivcov vo viac ako 190 krajinách sveta. Symbolickým zhasnutím spoločne upriamujú pozornosť na environmentálne hrozby, ktorým čelí naša planéta.


Každý rok vypínajú osvetlenie hrady, zámky, mestá i obce, ale aj reklamy súkromných spoločností. Do kampane sa však môžeme zapojiť aj ako jednotlivci a to zhasnutím svetiel v našich domácnostiach a snahou o úpravu nášho spotrebiteľského správania, ktoré ovplyvňuje životné prostredie po celom svete.

Symbolické zhasnutie bude vyjadrením solidarity a volaním po bezpečnej, spravodlivej a udržateľnej budúcnosti pre všetkých.


-----------------------
Pondelok 14. marca 2022

Trenčiansky hrad VÁS POTREBUJE!

Priatelia,

Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo súťaž Fénix - „Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP“.

Podporte, prosím, náš Trenčiansky hrad a jeho zrekonštruované Južné opevnenie svojim hlasom.

Každý, kto sa zapojí do hlasovania, sa podľa štatútu tejto súťaže stáva súčasne súťažiacim a môže vyhrať zaujímavé ceny. Súťažiaci môže hlasovať jedenkrát denne z jednej mailovej adresy, čiže na hlasovanie môže použiť viacero emailov a môže tak zvýšiť šancu na výhru!

Súťaž prebieha od 14. 3. 2022 do 18. 4. 2022.

Za svoju pamiatku HLASUJTE TU


Ďakujeme všetkým za podporu :)


-----------------------
Utorok 1. marca 2022

Trenčiansky hrad je otvorený v štandardnom režime

Vážení návštevníci,

od utorka 1. 3. 2022 je Trenčiansky hrad otvorený v štandardnom režime, t.j. KAŽDÝ DEŇ a pre všetkých návštevníkov.
Prístupný je malý okruh (bez sprievodcu), a tiež veľký okruh (so sprievodcom). Prehliadky so sprievodcom sa konajú v čase o 11:00, 13:00 (cez Zápoľského palác) a 15:00 hod.

Vstup na hrad je možný len cez pokladňu od Mierového námestia, vstup od lesoparku Brezina ostáva až do apríla zatvorený.

Posledná možnosť zakúpenia si vstupenky na hrad je o 16:45 hod. Posledný vstup na malý okruh je možný o 15:45 hod.

Vstupenky sú k dispozícii aj cez online predaj.

-------

Pri návšteve Trenčianskeho hradu je potrebné dodržiavať naďalej tieto nariadenia:

1. Vstup a pobyt vo vnútorných priestoroch len s respirátorom FFP2.

2. Používanie dezinfekcie rúk pri vstupe do objektov múzea.

3. Dodržiavať 2-metrový odstup od ostatných návštevníkov (neplatí pre rodinných príslušníkov, partnerov).

Všeobecné opatrenia:

1. Ak u návštevníka vznikne akútne respiračné ochorenie, táto osoba je povinná zostať v domácej izolácii,

2. Ak sa u návštevníka prejavia príznaky akútneho respiračného ochorenia, je povinný telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a opustiť miesto prehliadky,

3. Zákaz podávania rúk.

 

Ďakujeme, že ste zodpovední a tešíme sa na Vašu návštevu!


-----------------------
Piatok, 25. februára 2022

Trenčiansky hrad je otvorený v režime ZÁKLAD!

Vážení návštevníci,

od soboty 26. 2 2022 je Trenčiansky hrad otvorený v režime ZÁKLAD.
Od utorka 1. 3. 2022 nás čaká ďalšia zmena - hrad bude otvorený KAĎÝ DEŇ, a teda nielen počas víkendov.

Vstup na hrad je možný len cez pokladňu od Mierového námestia (vstup od lesoparku Brezina je zatvorený).

Posledná možnosť zakúpenia si vstupenky na hrad v hlavnej pokladni od mesta je o 16:45 hod. Sprístupnený je malý okruh (bez sprievodcu), ktorý je rozšírený o prehliadku južného opevnenia. Posledný vstup na malý okruh je možný o 15:45 hod.

V rámci malého okruhu návštevníci okrem štandardných hradných objektov a krásnych výhľadov uvidia:

 

  • výstavu obrazov Trenčín a Trenčiansky hrad,
  • výstavu výtvarných prác žiakov a študentov, ktorí sa zapojili do výtvarnej súťaže Matúšov štetec,
  • veľkolepé južné opevnenie.

 

 

Pri návšteve Trenčianskeho hradu je potrebné dodržiavať tieto nariadenia:

1. Vstup a pobyt vo vnútorných priestoroch len s respirátorom FFP2.

2. Používanie dezinfekcie rúk pri vstupe do objektov múzea.

3. Dodržiavať 2-metrový odstup od ostatných návštevníkov (neplatí pre rodinných príslušníkov, partnerov).

Všeobecné opatrenia:

1. Ak u návštevníka vznikne akútne respiračné ochorenie, táto osoba je povinná zostať v domácej izolácii,

2. Ak sa u návštevníka prejavia príznaky akútneho respiračného ochorenia, je povinný telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a opustiť miesto prehliadky,

3. Zákaz podávania rúk.

 

Informácie pravidelne aktualizujeme, preto nás neprestávajte sledovať.

Ďakujeme, že ste zodpovední a tešíme sa na Vašu návštevu!


-----------------------
Utorok, 1. februára 2022

Trenčiansky hrad opäť otvorený!

Vážení návštevníci,

s radosťou Vám oznamujeme, že Trenčiansky hrad bude od piatka 4.2.2022 opäť OTVORENÝ, avšak zatiaľ LEN POČAS POLROČNÝCH PRÁZDNIN A VÍKENDOV. Počas pracovných dní bude hrad dočasne ZATVORENÝ.

Trenčianske múzeum v Trenčíne umožní vstup do priestorov Trenčianskeho hradu výlučne osobám v režime OP (t.j. očkovaným a po prekonaní Covid-19).

Vstup na hrad je možný len cez pokladňu od Mierového námestia (vstup od lesoparku Brezina je zatvorený).

Posledná možnosť zakúpenia si vstupenky na hrad v hlavnej pokladni od mesta bude o 16:45 hod. Sprístupnený bude malý okruh (bez sprievodcu), ktorý je rozšírený o prehliadku južného opevnenia. Posledný vstup na malý okruh bude možný o 15:45 hod.

V rámci malého okruhu návštevníci okrem štandardných hradných objektov tiež uvidia:

 

  • výstavu obrazov Trenčín a Trenčiansky hrad,
  • výstavu výtvarných prác žiakov a študentov, ktorí sa zapojili do výtvarnej súťaže Matúšov štetec,
  • veľkolepé južné opevnenie.

 

 

Pri návšteve Trenčianskeho hradu je potrebné dodržiavať tieto nariadenia:

1. Vstup a pobyt vo vnútorných i vonkajších priestoroch len s respirátorom FFP2.

2. Používanie dezinfekcie rúk pri vstupe do objektov múzea.

3. Dodržiavať 2-metrový odstup od ostatných návštevníkov (neplatí pre rodinných príslušníkov, partnerov).

Všeobecné opatrenia:

1. Ak u návštevníka vznikne akútne respiračné ochorenie, táto osoba je povinná zostať v domácej izolácii,

2. Ak sa u návštevníka prejavia príznaky akútneho respiračného ochorenia, je povinný telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a opustiť miesto prehliadky,

3. Zákaz podávania rúk.

 

Informácie pravidelne aktualizujeme, preto nás neprestávajte sledovať.

Ďakujeme, že ste zodpovední a tešíme sa na Vašu návštevu!

Utorok, 1. februára 2022

Valentín na Trenčianskom hrade

Milí naši priaznivci a fanúšikovia :)

Prinášame Vám možnosť vyhrať exkluzívnu "sólo" prehliadku so sprievodcom - iba pre Vás a Vašu milovanú osobu na jednom z najromantickejších hradov na Slovensku!

Súťaž prebieha na sociálnych sieťach Facebook a Instagram v čase od utorka 1. 2. do pondelka 14. 2. 2022 do 24:00 hod.


Podmienky zapojenia sa do súťaže

Do žrebovania bude zaradený každý účastník súťaže, ktorý v dobe trvania súťaže:

1. bude fanúšikom Facebook stránky Trenčianskeho hradu @trencianskyhrad alebo followerom účtu Trenčianskeho hradu na Instagrame @hradtrencin,

2. dá lajk v podobe srdiečka súťažnému príspevku, ktorý bude na oboch sociálnych sieťach zverejnený v utorok 1. 2. 2022,

3. v komentári pod súťažným príspevkom spomenie alebo označí toho, koho by chcel vziať na unikátnu individuálnu prehliadku Trenčianskeho hradu so sebou – t. j. kohokoľvek, kto je jeho srdcu blízky (manžel, manželka, priateľ, priateľka, mama, otec, dedko, babka, dcéra, syn a pod.).


Žrebovanie

V utorok 15. 2. 2021 vyžrebujeme jedného víťaza z oboch sociálnych sietí. Súťažiaci, ktorí sa zúčastnia súťaže na oboch platformách, budú mať dvojnásobnú šancu výhry.

Cena pre výhercu:

1x vstupenka pre dve osoby na unikátnu „sólo“ večernú prehliadku Trenčianskeho hradu so sprievodcom, ktorá prebehne mimo otváracích hodín hradu!

Oznámenie výhry

Výherca bude kontaktovaný a oboznámený o spôsobe odovzdania výhry prostredníctvom súkromnej správy na sociálnej sieti Facebook alebo Instagram. Meno výhercu bude zverejnené na webstránke Trenčianskeho hradu www.trencianskyhrad.sk, Trenčianskeho múzea www.muzeumtn.sk a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram Trenčianskeho hradu.

Upozornenie v rámci pravidiel súťaže

1. Do súťaže sa môžu zapojiť osoby staršie ako 13 rokov. Za osoby, ktoré v dobe trvania nedovŕšili vek 18 rokov, zodpovedajú ich zákonní zástupcovia. Osoby nespĺňajúce podmienky účasti v súťaži alebo konajúce v rozpore s pravidlami súťaže nebudú do súťaže zaradené (napr. v dôsledku nepravdivých informácií, ktoré poskytli).

2. Každý účastník udeľuje svojou účasťou v súťaži súhlas k tomu, že jeho osobné údaje v rozsahu, v akom sú prístupné verejnosti na sociálnej sieti Instagram alebo Facebook, na ktorej sa účastník zapojil do súťaže, môžu byť použité a uchovávané usporiadateľom primeraným spôsobom za účelom prevádzkovania súťaže (napr. realizácia súťaže, odovzdanie a prevzatie výhry), a to po dobu trvania súťaže.

3. Usporiadateľ súťaže vyhlasuje, že táto súťaž nie je žiadnym spôsobom sponzorovaná, podporovaná, spravovaná sociálnou sieťou Facebook a Instagram.


Pravidlá súťaže si môžete stiahnuť TU.

Prajeme Vám veľa šťastia! :)----------------

Aktualizácia k 15. 2. 2022

VYHODNOTENIE SÚŤAŽE:

Milí súťažiaci! Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do našej Valentínskej súťaže o romantickú "sólo" prehliadku. Pri žrebovaní sa šťastie usmialo na Ľubicu Pagáčovú.

Víťazke srdečne gratulujeme :)