parallax background

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spoznávajte históriu všetkými zmyslami...

 

NOVEMBER

Aktuálne otváracie hodiny

Trenčiansky hrad je otvorený denne 9:00 - 17:00 hod.

AJ POČAS SVIATKOV 1. A 17. NEVEMBRA.

POSLEDNÝ VSTUP do areálu hradu je o 16:30.



A) Pokladňa od mesta:
Pondelok - Nedeľa: 9:00 - 16:30

B) Pokladňa od lesoparku Brezina:
Pondelok - Nedeľa: je pokladňa zatvorená.
Na vstup/výstup do/z areálu hradu použite pokladňu od mesta.


MALÝ OKRUH (bez sprievodcu): posledný vstup o 15:30.

VEĽKÝ OKRUH (so sprievodcom): prehliadky sú o 11:00, 13:00 a 15:00 hod. Na prehliadke je povolená kapacita max. 50 osôb.
Prosíme návštevníkov, aby na prehliadku Veľkého okruhu prišli aspoň o 15 min. skôr z dôvodu presunu z pokladne na horný hrad.

EXTERIÉRY HRADU:
Exteriéry hradu sa predávajú hodinu a pol pred jeho uzatvorením.
Pondelok - Nedeľa: 15:30 - 16:30

BUDOVA KASÁRNE, v ktorej aktuálne prebiehajú výstavy "ČARO OBJAVOVANIA - Od hierogflyfov k Tutanchamónovi", a "EGYPT DAR NÍLU" je otvorená v čase od 9:00 do 16:15 (počas obednej prestávky 12:30 - 13:00 ZATVORENÉ). Vstup je v rámci hradných okruhov (posledný vstup na malý okruh je o 15:30).

BARBORIN PALÁC 1. POSCHODIE, v ktorom aktuálne do 17.11.2024 prebieha výstava "BARBORA CELJSKÁ", je otvorený od 10:00 do 16:00 hod. Vstup je v rámci hradných okruhov (posledný vstup na malý okruh je o 15:30).

UPOZORNENIE: Prosíme návštevníkov, aby počítali s časovou rezervou a dostavili na prehliadku Veľkého okruhu so sprievodcom najmenej o 15 minút pred konkrétnym časom prehliadky, nakoľko cesta na horný hrad, kde prehliadky začínajú trvá 15 - 20 min.

KOČÍKY: Vstup do areálu hradu cez južné opevnenie od Lesoparku Brezina s kočíkom nie je možný. Dôvodom je množstvo úzkych schodov. Kočíkmi sa dá na hrad dostať cez pokladňu od mesta.

                  
Navštívte všetky pobočky Trenčianskeho múzea v Trenčíne s jednou vstupenkou "TRENČIANSKE MÚZEUM - SPOLOČNÉ VSTUPNÉ" za zvýhodnených podmienok. 
   
 
__________________________________________________
 

Otvorenie novosprístupnených priestorov Barborinho paláca na Trenčianskom hrade


Na Trenčianskom hrade môžu návštevníci od 2.8. 2024 vidieť obytné priestory Barborinho paláca, ktoré boli doposiaľ pre verejnosť uzatvorené.


Trenčianske múzeum v Trenčíne po prvý-krát otvára obytné priestory na poschodí Barborinho paláca, ktoré boli
doposiaľ pre verejnosť uzatvorené. Deje sa tak pri príležitosti osláv 600. výročia získania Trenčianskeho hradu do
držby jednou z najmocnejších panovníčok stredoveku – Barborou Celjskou.


Barborin palác je jedným z 3 palácov Trenčianskeho hradu a je to práve on, ktorý spolu s Matúšovou vežou a Zápoľských palácom vytvára typickú siluetu hradu. Barborin palác bol doposiaľ sprístupnený len čiastočne – v rámci prehliadky so sprievodcom mohli návštevníci vidieť jeho prízemie a podzemnú časť, tzv. lapidárium.
Od 2.8.2024 otvára Trenčianske múzeum v Trenčíne aj obytný palácový priestor na poschodí, ktorý verejnosti nebol nikdy prístupný.

„Doposiaľ boli tieto palácové priestory, nachádzajúce sa v jednom z najvyššie položených objektov na hrade, využívané ako sklad archeologických nálezov, ktoré boli na hrade zaistené počas záchranných a rekonštrukčných prác od v 60. rokoch 20. storočia. Trenčianske múzeum pristúpilo k definitívnemu vyprázdneniu týchto priestorov a sprístupneniu tejto perly Trenčianskeho hradu verejnosti,“ približuje podrobnosti riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Mgr. Peter Martinisko.

Palácový priestor, ktorý poskytuje výhľad na široké okolie mesta Trenčín, bude otvorený nielen pre návštevníkov Trenčianskeho hradu v rámci malého okruhu, ale taktiež aj pre širokú verejnosť, a to formou možnosti využívať tento priestor na konanie spoločenských podujatí.


„Budeme veľmi radi, ak tento skvostný palácový priestor, ktorý sa týči nad mestom Trenčín a ktorý obývala mocná Barbora Celjská, cisárovná Svätej ríše rímskej, česká a uhorská kráľovná, bude využívaný na spoločenské podujatia aj dnes. Plánujeme ho ponúkať aj ako priestor k individuálnemu prenájmu,“ ozrejmuje ďalšie plány s priestorom Mgr.
Martinisko.


Múzeum pri tejto príležitosti pripravilo v tomto priestore dočasnú výstavu "Barbora Celjská", ktorá je venovaná práve tejto významnej panovníčke, ktorá viac ako pol druha storočia ovládala veľkú čas územia dnešného Slovenska a pol storočie vládla ako uhorská kráľovná. Barbora Celjská (1392 - 1451) bola významnou panovníčkou a majiteľkou Trenčianskeho hradu. Ako manželka Žigmunda Luxemburského a uhorská, rímsko-nemecká a česká kráľovná patrí k najvýznamnejším stredovekým kráľovnám. Trenčiansky hrad vďačí za svoju dnešnú podobu aj Barbore Celjskej, pretože počas jej vlády došlo k jeho výrazným prestavbám. Bola mocnou panovníčkou, ktorá je dodnes vďaka spôsobu jej života opradená mýtami a legendami a je prezývaná aj ako Čierna kráľovná.

  

Výstava spolu s novo sprístupneným priestorom v Barborinom paláci bude pre verejnosť prístupná každý deň v čase od 10:00 do 17:00. Trenčiansky hrad je otvorený denne od 09:00 do 19:00.

__________________________________________________

 
 
Vážení návštevníci,
 
 
dovoľujeme si Vás upozorniť, že od 8.7.2024 bude Zápoľského palác až do odvolania z dôvodu plánovanej rekonštrukcie neprístupný.
 
 
Ďakujeme za pochopenie!
 
 
 

-------------------------------------------------------------------

 
 

 


spolocne vstupne trenciansky hrad

Aj počas tohtoročnej sezóny môžu návštevníci Trenčianskeho hradu spoznať ďalšie pobočky Trenčianskeho múzea v Trenčíne v rámci "SPOLOČNÉHO VSTUPNÉHO" za zvýhodnených podmienok.  

Vstupenka zakúpená na ktorejkoľvek pobočke Trenčianskeho múzea v Trenčíne, vrátane Trenčianskeho hradu,  oprávňuje návštevníka aj na vstup do všetkých ostatných pobočiek múzea, a to ZDARMA počas doby ich otvorenia. Vstupenka je platná 10 kalendárnych dní odo dňa zakúpenia vstupenky.
 
Pobočky Trenčianskeho múzea v Trenčíne, ktoré môžete v rámci Spoločného vstupného navštíviť:

 

  • Trenčiansky hrad
  • Kostnica (Karner sv. Michala) v Trenčíne
  • Katov dom v Trenčíne
  • Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom
  • Šľachtické sídlo rodu Ambro v Beckove
  • Rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci
  • Draškovičov kaštieľ v Čachticiach

 

„Všetky naše pobočky majú turistom čo ponúknuť, každá z nich má osobité čaro a hodnotné expozície. Spoločným vstupným sme sa snažili vyjsť v ústrety turistom, ktorí prichádzajú do Trenčína a okrem hradu chcú spoznať aj ďalšie zaujímavé historické miesta. Teraz tak budú môcť urobiť za zvýhodnených podmienok. Zároveň veríme, že táto iniciatíva pomôže pri rozvoji cestovného ruchu v kraji,“ povedal riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko pri zavádzaní tejto novinky v roku 2023.

Platnosť vstupenky "Spoločné vstupné – hrad" bude 10 kalendárnych dní vrátane dňa jej nákupu. 

-------------------------------------------------------------------

Trenčianske múzeum v Trenčíne vyhlasuje architektonickú súťaž na expozíciu na Trenčianskom hrade

 

 

Trenčianske múzeum v Trenčíne vyhlasuje ku dňu 15.12.2023 verejnú anonymnú jednokolovú architektonickú súťaž návrhov „Trenčiansky hrad – expozícia 2026“ na projektovú dokumentáciu expozície Trenčiansky hrad, časť horný hrad (Ľudovítov palác, Zápoľského palác a Jeremiášova bašta) ako projektovú súťaž návrhov s udelením cien. Návrh bude využívaný pre Európske hlavné mesto kultúry 2026.

 

Vyhlásená architektonická súťaž hľadá nové riešenia expozícií, ktoré by s podporou moderných technológií atraktívne interpretovali kultúrne dedičstvo a interaktívnou formou podporili historický význam Trenčianskeho hradu. Cieľom je zvýšiť záujem návštevníkov o jeho históriu a uspokojiť ich súčasné potreby. Víťazný projekt má tiež za úlohu sprístupniť hrad a obsah expozícií zdravotne znevýhodneným návštevníkom, cudzojazyčným turistom či všetkým generáciám.

Vo výtvarno-architektonickom projekte, ktorý bude podkladom na realizáciu expozície, by mali byť zakomponované najnovšie poznatky z pamiatkových výskumov. Nová moderná expozícia tak bude prehľadnou prezentáciou histórie hradu od jeho počiatkov až po 21. storočie. Okrem bezpečnosti, bezbariérovosti, interaktívnosti či využitia médií sa od účastníkov súťaže vyžaduje rozpracovanie možností zníženia uhlíkovej stopy expozícií. Trenčianske múzeum v Trenčíne sa chce aj v budúcnosti aktívne podieľať na zlepšení udržateľnosti a znížení klimatického odpadu. Od súťažiacich sa zároveň očakávajú riešenia, ktoré budú inovatívne a budú reflektovať princípy New European Bauhaus.

 

Súťažný návrh môže predložiť každý, kto je oprávnený na výkon činnosti autorizovaného architekta. Lehota na predkladanie súťažných návrhov je do 21. februára 2024, po vyhodnotení odbornou porotou v marci 2024 budú 3 najlepšie návrhy finančne odmenené. Víťazný návrh bude následne implementovaný a od roku 2026 súčasťou trvalej expozície Trenčianskeho hradu.

Riadni členovia poroty: Ing. arch. Pavol Paulíny , PhD., Ing. arch. Peter Kohout, Mgr. Peter Martinisko, (závislý od vyhlasovateľa), PhDr. Dalibor Mikulík, PhD.

Vyhlásenie súťaže bude zverejnené vo Vestníku verejného obstarávania www.uvo.gov.sk, na internetových stránkach SKA www.komarch.sk, na internetovej stránke Českej komory architektov www.cka.cz, na internetovej stránke www.archinfo.sk , na internetovej stránke vyhlasovateľa – www.muzeumtn.sk.

https://www.archinfo.sk/sutaze/trenciansky-hrad-expozicia-2026.html

------------------------------------------------------------- 

 

Na Trenčianskom hrade pribudla nová oddychová zóna - hradná knižnica

Knižnica na Trenčianskom hrade

Novozriadený oddychový kútik na Trenčianskom hrade v podobe knižnice

Pri prehliadke Trenčianskeho hradu majú návštevníci možnosť využiť aj nový oddychový kútik - hradnú knižnicu.

Hradná knižnica bola zriadená na prízemí v priestoroch kasárne ako jedno z ďalších miest v areáli hradu, ktoré poskytuje chvíľku na oddych a relax. Hradná knižnica obsahuje viac ako 500 knižných titulov, do ktorých je možné sa počas návštevy hradu začítať. Táto oddychová zóna je doplnená o sedacie vaky, ktoré poskytol jeden z najväčších predajcov nábytku Möbelix. V  jej blízkosti je detský kútik, ktorý môžu využívať rodičia s deťmi. Vznikol tak priestor pre príjemný oddych po prehliadke hradu, ktorý robí návštevu Trenčianskeho hradu ešte príjemnejšou.

"Prehliadka hradu môže byť pre rodiny s deťmi či seniorov fyzicky náročná, prípadne nie každý návštevník, ktorý príde na hrad spolu so skupinkou, chce vyjsť až na Matúšovu vežu. Pre tieto situácie sme pripravili oddychovú zónu, kde si každý návštevník môže v príjemnom prostredí oddýchnuť, dokonca s knihou v ruke, a stráviť tu neobmedzene dlhý čas. Prostredie budovy kasárne je vykurované, teda aj v zimných mesiacoch je tu príjemne teplo a sucho. V letných horúčavách je tu, naopak, príjemný chlad," dodáva správkyňa hradu Drahomíra Salihbegovič.


Hradnú kasáreň môžu využívať všetci návštevníci hradu, ktorí si zakúpili vstupenku na Malý alebo Veľký okruh. Priestory kasárne sú otvorené denne od 09:00 do 18:30, v zimnej sezóne do 16:30. 

-------------------------------------------------------------